Logo: Rzepin Rzepin

Informacje

Narzędzia i usługi


Twoja przeglądarka nie może wyświetlić obiektu - pogoda

Aktualności

Ilustracja do informacji: Światowy Dzień Sybiraka. Uroczystości w hołdzie ofiarom sowieckiej agresji.
18 2020

Światowy Dzień Sybiraka. Uroczystości w hołdzie ofiarom sowieckiej agresji.

 
17 września obchodziliśmy Światowy Dzień Sybiraka, ustanowiony przez polski rząd w 1991 roku w celu upamiętnienie rocznicy agresji ZSRR na Polskę.
Rok 1939 jest jednym z najtragiczniejszych w polskiej historii. 81 lat temu, 17 września doszło do napaści sowieckiej na Polskę. Na wschodnie tereny naszego kraju wkroczyła Armia Czerwona. Tym samym zrealizowała postanowienia tajnego protokołu paktu Ribbentrop-Mołotow, w którym Niemcy i ZSRR podzielili między siebie strefy wpływów. Konsekwencją sojuszu Hitlera i Stalina był rozbiór osamotnionej w walce Polski, często nazywany IV rozbiorem.
 
Wczoraj, w rocznicę sowieckiej agresji na Polskę odbyły się w Rzepinie obchody Światowego Dnia Sybiraka. Na cmentarzu komunalnym władze gminy Rzepin, członkowie Koła Sybiraków w Rzepinie oraz dyrekcja Zespołu Szkół w Rzepinie złożyli kwiaty i znicze pod pomnikiem poświęconym pomordowanym na Nieludzkiej Ziemi. Wszyscy zebrani odsłuchali Hymn Sybiraków, następnie krótkie przemówienie wygłosili: Prezes Koła Sybiraków pan Antoni Ratowt, Burmistrz Rzepina pan Sławomir Dudzis oraz Dyrektor Zespołu Szkół pani Ewa Winiarczyk, Uroczystość uświetniła delegacja uczniów z klasy wojskowej.   

Elementy dodatkowe powiązane z tym akapitem w informacji

Elementy dodatkowe powiązane z tą informacją

Wtyczka Facebook